Tartu ettevõtluse kasvu ja arengut toetavavad hea infrastruktuur, modernsus, keskkonnasõbralikkus ja kogu Lõuna-Eesti potentsiaali nutikas rakendamine. Linna on registreeritud ligikaudu 16000 ettevõtet ning levinumateks tegevusaladeks on hulgi- ja jaekaubandus, mootorsõidukite ja mootorrataste remont, kutse-, teadus- ja tehnikaalane tegevus, ehitus, kinnisvara, veondus ja laondus, info ja side ning töötlev tööstus. Leidub nii traditsioonilisi suurettevõtteid kui ka uuenduslikke idufirmasid. Olemasolevate ja ka uute ettevõtlusvormide toetamiseks on loodud mitmeid koostöö- ja toetuskeskusi ning väärtustatakse mitmekülgseid tarku lahendusi.
Äriideede elluviimiseks on ettevõtlikele inimestele abiks Tartu Ärinõuandla, kus pakutakse professionaalset ja loovat nõustamist, korraldatakse erinevaid sihtrühma vajadustest lähtuvaid koolitusi ning initsieeritakse ja juhitakse maakondlikke arendusprojekte. Ettevõtte arengu kiirendamiseks on võimalik abi saada mitmest olulisest inkubaatorist: Tartu Teaduspargi inkubaatori eesmärgiks on teadus ja tehnoloogiamahukate ettevõtete tekke, arendamise ning tegevuse toetamine, pakkudes nii äriarendus- kui ka infrastruktuuriteenust, Tartu Biotehnoloogia Pargi inkubaator on spetsialiseerunud biotehnoloogia, meditsiini ja veterinaarmeditsiini ettevõtete ning teadusasutuste tekke, arendamise ja tegevuse toetamisele. Loomemajandusvaldkonna ettevõtted saavad toetust ja abi Tartu Loomemajanduskeskusest, mis ühelt poolt toimib katusorganisatsioonina, teisalt ettevõtlusinkubaatorina, pakkudes loovettevõtjatele juriidilist ja majandusalast nõustamist ning inkubatsiooniteenust.
Tartus on väga kiirelt arenemas infotehnoloogia ja elektroonika valdkonnad, koondades mitmeid suuri ja edukaid ettevõtteid ja paljusid start-up’e, mida linna ettevõtlusmaastik järjepidevalt toetab. Siit on sirgunud mitmeid tuntud iduettevõtteid nagu Playtech, Fortumo, Click & Grow, Mooncascade, ja alguse on saanud väga paljud targad lahendused nagu mobiilne parkimine, elektritaksod ja tänavakunstis populaarne spray-printer. Iga-aastaselt toimub koostöös linnaga Baltikumi suurim ärifestival sTARTUp Day, mis toob üle maailma kokku nii oma ala spetsialistid kui ka alles idufirma plaane pidavad ettevõtlikud entusiastid. Iduettevõtluse toetuseks on loodud mitmeid koostöötamise kohti, näiteks sTARTUp HUB äri- ja kommunikatsioonikeskus ning Spark HUB.
Spark HUB on lisaks koduks ettevõtluse tugiorganisatsioonidele nagu SPARK Makerlab, Ettevõtlusküla Äritänav ja SPARK Demo. Makerlab on maailmas laialdaselt leviva makerspace'ide ehk avatud isetegijate töökodade kultuuri kehastus Tartus, mis ühendab ja toetab hakkajaid inimesi ja nende projekte. Ettevõtlusküla Äritänaval on võimalik läbida ettevõtluspõhine rollimäng ning SPARK Demo on Tartu ja kogu Lõuna-Eesti ettevõtluse visiitkaardiks. Demosaal koondab edukamad tootmisettevõtted, eksportöörid, mainekujundajad, tööandjad, säravamad alustajad ning ettevõtluse tugistruktuurid.